Dzienniki gwiazdowe
Autor: Stanisław Lem
Wydawca: Karakter (B)
Międzyplanetarny Guliwer i kosmiczny Kandyd w jednej osobie, najbardziej niestrudzony podróżnik, jakiego zrodziła ludzka wyobraźnia: Ijon Tichy!
Tichy, choć niepoprawny optymista, to człowiek racjonalny i praktyczny.Naprzód gnają go niepowstrzymana ciekawość i żądza przygód.Wiecznie zadziwiony tym, co (wszech)świat ma mu do zaoferowania, bez ustanku wpada w tarapaty i – tak samo jak my wszyscy – próbuje odnaleźć się w rzeczywistości.Niezależnie od tego, czy się akurat multiplikuje zamknięty w pętli czasowej, spiera z rybicjantami na planecie pokrytej wodą, czy też przemalowuje rakietę na zielono, w jego przygodach odnajdziemy znajome echa własnych zmagań ze światem: ludźmi, ideami, systemami.
Międzyplanetarny Guliwer i kosmiczny Kandyd w jednej osobie, najbardziej niestrudzony podróżnik, jakiego zrodziła ludzka wyobraźnia: Ijon Tichy!
Tichy, choć niepoprawny optymista, to człowiek racjonalny i praktyczny. Naprzód gnają go niepowstrzymana ciekawość i żądza przygód. Wiecznie zadziwiony tym, co (wszech)świat ma mu do zaoferowania, bez ustanku wpada w tarapaty i – tak samo jak my wszyscy – próbuje odnaleźć się w rzeczywistości. Niezależnie od tego, czy się akurat multiplikuje zamknięty w pętli czasowej, spiera z rybicjantami na planecie pokrytej wodą, czy też przemalowuje rakietę na zielono, w jego przygodach odnajdziemy znajome echa własnych zmagań ze światem: ludźmi, ideami, systemami. Dzięki Cyberiadzie dowiedzieliśmy się, co znaczy być robotem; dzięki Tichemu zrozumiemy, co znaczy być człowiekiem.
Dzienniki gwiazdowe to barwna, pełna fantazji podróż w świat idei, filozofii i kwestii naprawdę zasadniczych, lecz jeśli przy okazji zwartusiał karkulowsiał, to tym lepiej dla wszystkich: przy tej literaturze nie sposób się nudzić! Niniejsze wydanie uzupełniono ilustracjami Daniela Mroza; niektóre ukazują się drukiem pierwszy raz po ponad półwieczu.
Dodatkowe informacje
Komentarze i rencenzje
Brak ocen, komentarzy i recenzji.
Chcesz dodać komentarz lub ocenę?
Aby dodawać komentarze i oceny, musisz być zalogowany.