Psychologia kliniczna

Podręcznik akademicki Psychologia kliniczna jest kontynuacją poprzednich opracowań redagowanych przez Andrzeja Lewickiego (1969/1978) oraz Helenę Sęk (1991/2006) ? czterokrotnie publikowanych w Wydawnictwie Naukowym PWN. Zawarte w nim teksty zostały przygotowane przez Autorki i Autorów reprezentujących wiodące ośrodki naukowe w Polsce, należących do trzech pokoleń psychologów…

  • Autor: Opracowanie zbiorowe
  • Ilość stron: 856
  • Wydawnictwo: PWN
  • Numer ISBN: 978-83-01-21362-6
  • Data wydania: 2020-10-20

Podręcznik akademicki Psychologia kliniczna jest kontynuacją poprzednich opracowań redagowanych przez Andrzeja Lewickiego (1969/1978) oraz Helenę Sęk (1991/2006) ? czterokrotnie publikowanych w Wydawnictwie Naukowym PWN. Zawarte w nim teksty zostały przygotowane przez Autorki i Autorów reprezentujących wiodące ośrodki naukowe w Polsce, należących do trzech pokoleń psychologów klinicznych. Dzięki temu sposób rozumienia i wyjaśniania różnych problemów klinicznych uwzględnia zarówno tradycję uprawiania psychologii klinicznej w Polsce, jak i najnowsze wyzwania w dziedzinie teorii, badań i standardów praktycznej działalności psychologa klinicznego.

W kolejnych częściach podręcznika Czytelnik znajdzie informacje na temat:
? Teoretycznych podstaw psychologii klinicznej
? Podstawowych kierunków i podejść w psychologii klinicznej: orientacji psychoanalitycznej, behawioralno-poznawczej, egzystencjalno-humanistycznej i koncepcjach systemowych
? Diagnozy psychologicznej ? modeli, metod diagnostycznych oraz czynników warunkujących jakość diagnozy
? Psychologii zaburzeń psychicznych opisanych w aktualnie obwiązujących systemach klasyfikacyjnych (ICD-10 i DSM-5)
? Subdyscyplin psychologii klinicznej (psychologia kliniczna dziecka, neuropsychologia kliniczna, kliniczna psychologia zdrowia, psychologia niepełnosprawności i rehabilitacji, psychogerontologia oraz psychologia sądowa)
? Form pomocy psychologicznej w rozwiązywaniu problemów zdrowotnych (psychoterapia, poradnictwo psychologiczne, promocja zdrowia, prewencja zaburzeń, pomoc psychologiczna w sytuacjach kryzysu i inne)

Podręcznik uzyskał pozytywną opinię dr hab. Bernadetty Izydorczyk ? Konsultanta Krajowego w dziedzinie Psychologii Klinicznej:
Podręcznik bardzo przydatny do prowadzenia zajęć dydaktycznych ze studentami, szczególnie psychologii oraz medycyny. Publikacja bogata w prezentację szerokiego spektrum naukowej wiedzy, uwzględniającej najnowsze, ogólnoświatowe trendy w rozwoju współczesnej psychologii klinicznej jako dyscypliny naukowej oraz stosowanej w ochronie zdrowia.
Od wydania pierwszej wersji podręcznika ?Psychologia kliniczna? upłynęło już kilka lat, dlatego też wydanie nowej, uaktualnionej wersji polskiego podręcznikowego opracowania z zakresu psychologii klinicznej jest jak najbardziej uzasadnione, tym bardziej, że w ostatnim okresie czasu wprowadzono znaczne zmiany w psychiatrycznej klasyfikacji zaburzeń psychicznych. Zaproponowany układ podręcznika jest logiczny i umożliwia czytelnikowi zapoznanie się z poszczególnymi zagadnieniami w sposób systematyczny i wszechstronny. Ułatwieniem mają być wyszczególnione w tekście podstawowe pojęcia, bloki rozszerzające oraz liczne rysunki i tabele prezentujące poszczególne kwestie w sposób bardziej poglądowy. Zadbano też o to, aby problemy omawiane w poszczególnych rozdziałach były przedstawione w podobnym układzie, np. w części poświęconej omówieniu poszczególnych zaburzeń ? podstawowe pojęcia i klasyfikacje, wyjaśnienia mechanizmu powstawania w ramach różnych podejść teoretycznych, przebieg i konsekwencje oraz leczenie. Wartościowym uzupełnieniem są opisy konkretnych przypadków z praktyki psychologicznej. W sumie mamy do czynienia z nowoczesnym, aktualnym i bogatym treściowo podręcznikiem akademickim.
prof. dr hab. Władysław Łosiak, Uniwersytet Jagielloński