5 skutecznych sposobów, by mieć motywację do pisania e-booka lub książki
5 skutecznych sposobów, by mieć motywację do pisania e-booka lub książki

Napisanie własnej książki to podobno jedno z najpopularniejszych ludzkich marzeń. Niektórzy właściwie od dziecka chcą zostać prawdziwymi pisarzami, inni mają potrzebę dzielenia się z innymi swoją wiedzą, a jeszcze inni chcą po prostu zarobić na sprzedaży swojego dzieła. Bez względu na to, w której grupie jesteś i czy zależy ci na wydaniu e-booka czy pięknie oprawionej książki, prawdopodobnie choć raz natrafisz na problem motywacji do pisania. Czasami jest to niemoc przed napisaniem pierwszej linijki, a innym razem blokada pojawiająca się po kolejnym rozdziale. Jak sobie z tym poradzić? Co zrobić, gdy pisanie stale odkładamy z dnia na dzień? Oto 5 skutecznych sposobów do tego, by zmotywować się do napisania e-booka.

1. Jak napisać książkę? trzeba zrobić plan!

Najważniejszym punktem, o którym wspominaliśmy w tekście Jak napisać i wydać e-booka jest zrobienie planu pisania. Taki plan nie tylko pozwoli ci uporządkować treść książki, ale też pokaże, ile tak naprawdę masz do napisania.

Tworzenie planu jest szczególnie ważne przy tworzeniu powieści, gdzie warto od początku opracować charakter i losy postaci. Dzięki temu łatwiej panować nad kolejnymi wątkami fabuły oraz podtrzymać napięcie i zainteresowanie czytelnika. A co z poradnikami lub książkami z przepisami wydawanymi w formie e-booka? Tu także potrzebny jest plan. Nawet w przypadku tworzenia książki z dietetycznymi przepisami na słodkie śniadania plan pomoże pogrupować zadania, zaoszczędzić czas i usprawnić pracę.

Tworzenie planu – w kontekście motywacji – ma też wymiar bardzo praktyczny. Jeśli wiesz, jaką objętość ma mieć twoja książka, to po każdym napisanym rozdziale możesz oznaczyć swój postęp. Jak? Zakreślając napisane rozdziały na wydrukowanym planie, tworząc procentowy pasek postępu? opcji jest wiele. Najważniejsze, by mieć to przed oczami podczas pisania. To działa bardzo motywująco, bo widzisz, ile już zrobiłeś, dzięki czemu całe zadanie wydaje się mniej przytłaczające. Nie od dziś przecież wiadomo, że gdy zabieramy się za coś naprawdę pracochłonnego, warto podzielić pracę na mniejsze etapy – i po prostu skupić się na nich.

2. Znajdź miejsce do pisania

Każdy ze znanych pisarzy ma swoją ?samotnię?, czyli miejsce, w którym pracuje mu się najlepiej. Choć może brzmieć to dość nieprawdopodobnie, wybór miejsca do pracy ma ogromny wpływ na tempo pisania. Nie chodzi oczywiście o to, by takie miejsce było specjalnie wyposażone, bo wystrój ma tu drugorzędne znaczenie. Najważniejsze jest to, by pozwalało się nam maksymalnie skupić.

Być może znasz historie osób, które na początku pandemii zupełnie nie mogły przestawić się na tryb pracy zdalnej. A być może sam jesteś taką osobą? Okazało się bowiem, że w domu każdy kąt woła o naszą uwagę – naczynia w zlewie domagają się mycia, w łazience czyha sterta brudnej pościeli, a kwiaty proszą o natychmiastowe podlanie. Ledwie zabieramy się za pracę, a już trzeba coś zrobić w domu. Potem dzwoni kurier, potem trzeba zrobić obiad i nim się obejrzymy dzień się kończy, a praca zawodowa nawet nie jest zaczęta.

Z pisaniem książki jest tak samo – im więcej rzeczy nas rozprasza, tym trudniej o skupienie i postęp. To właśnie dlatego niektórzy pisarze mają specjalne pokoje do pisania, w których nie ma niczego prócz biurka i krzesła. Inni wynajmują domki na wioskach lub pensjonatach dla pisarzy i siedzą w nich, dopóki nie ukończą całości. Jeszcze inni piszą w bibliotekach, chodząc do nich codziennie o stałej porze, by wyrobić w sobie nawyk.

To, co ważne w ustalaniu miejsca do pisania, to zadbanie o eliminację wszystkich popularnych złodziei czasu, takich jak media społecznościowe. Gdy piszesz swojego pierwszego e-booka i masz problem z rozpoczęciem rozdziału, to przychodzi pokusa sprawdzenia tego, co właśnie dzieje się na świecie. Internet nie tylko kradnie wtedy czas, ale tworzy w głowie zamęt, który bardzo trudno opanować. Najlepszym sposobem na znalezienie motywacji jest więc wyłączenie przeglądarki albo – co jeszcze lepsze – wybranie miejsca do pisania, w którym nie będzie zasięgu. 

3. Pisanie ebooka: notuj, gdy tylko możesz

Notowanie to nawyk każdego dobrego pisarza. Pozwala uporządkować myśli, zapisywać błyskotliwe frazy, gromadzić pomysły, które z czasem zamieniają się w całe książki. Dobrze prowadzony notatnik jest jak narzędzie, które zawsze powinno być pod ręką. Jeśli twoim celem jest stworzenie poradnika, zgromadzone notatki mogą z czasem okazać się połową książki. Jeśli chcesz wydać e-book w wierszami lub prawdziwą powieść, to notatki pobudzą kreatywność i pozwolą szybciej poczuć klimat, który chcesz oddać na papierze.

Notatki nie tylko porządkują, ale też motywują, bo gdy naniesiesz je na plik i zobaczysz, jak wiele treści powstało niemal bez wysiłku, połączenie ich w całość wyda się prostsze i przyjemne. 

4. Jak szybko napisać książkę? Zacznij kolejny rozdział!

Jeśli kiedykolwiek musiałeś zmierzyć się z napisaniem dłuższej formy – chociażby pracy magisterskiej – to z pewnością wiesz, jak trudno jest rozpocząć nowy rozdział. Napisanie pierwszego zdania zajmuje nieraz całe wieki, bo każde wydaje się nie dość dobre lub niepowiązane z tematem. 

W przypadku książki sprawa jest jeszcze trudniejsza, bo wielu pisarzy wierzy w siłę pierwszego zdania. Cóż, trudno się z tym nie konfrontować, gdy tak wiele pierwszych zdań przeszło do kanonu cytatów literackich. Wspomnijmy tylko ?Dumę i uprzedzenie? (Jest prawdą powszechnie znaną, że samotnemu a bogatemu mężczyźnie brak do szczęścia tylko żony.), ?Annę Kareninę? (Wszystkie szczęśliwe rodziny są do siebie podobne, każda nieszczęśliwa rodzina jest nieszczęśliwa na swój sposób.) czy polskie ?Popioły? (Ogary poszły w las).

Dobra wiadomość jest taka, że pierwszego zdania wcale nie musisz pisać na początku. Równie dobrze możesz je opracować na samym końcu, gdy twoja książka będzie już kompletną całością. Najważniejsze jest to, by nie tracić czasu na zbyt długie blokady, bo one zniechęcają i wybijają z rytmu. W jaki sposób pokonać taką blokadę? Pisząc choćby kilka słów nowego rozdziału, gdy tylko skończymy rozdział poprzedni. Większość osób pisze swoje prace etapami, pisząc rozdział za rozdziałem i po każdym z nich robiąc przerwę. Jeśli jednak masz problem z motywacją lub po prostu chcesz napisać swoją książkę w szybkim tempie, to po każdym zakończonym rozdziale napisz chociaż jedno zdanie kolejnego. Nasz mózg bardzo lubi rozpoczęte prace, więc o wiele łatwiej przyjdzie ci skończenie czegoś, co już ma początek, niż zapisanie zupełnie pustej kartki.

Ta wskazówka wiąże się też z kolejnością pisania rozdziałów. Jeśli poczujesz, że któraś z części ci nie idzie tak jak powinna, to nie bój się jej odłożyć i zająć się następną. O wiele łatwiej będzie skończyć całą książkę, gdy będzie w niej brakować tylko jednego fragmentu, niż męczyć się z czymś, co w danej chwili nie układa się w słowa.

5. Obserwuj innych pisarzy

Nic tak nie wpływa na ambicję i tempo pisania, jak świadomość, że inny pisarz właśnie kończy swoją trzecią w tym roku powieść. To dokładnie ta sama zasada, która działa na studiach przy pisaniu prac zaliczeniowych: gdy wiesz, że wszyscy twoi koledzy są już w połowie pisania, czujesz presję i bardziej ci zależy. 

Znajdź kilku najlepszych twórców w dziedzinie, którą się zajmujesz i nie bój się rywalizacji. Jeśli piszesz książkę dla dzieci, sprawdź jak często wydają autorzy wydawnictw dziecięcych (to może być naprawdę motywujące, bo te osoby często piszą nocami, gdy ich własne dzieci grzecznie śpią). Jeśli tworzysz poradnik w formie e-booka, poszukaj najlepszych twórców w tej kategorii. Jeśli piszesz kryminał, sprawdź jak szybko piszą czołowi polscy pisarze – ostrzegamy już teraz, że średnia to kilka wydawanych książek rocznie. 

W jaki sposób szukać informacji o autorach? Wystarczy sprawdzić bestsellery i odszukać ich autorów w mediach społecznościowych. Większość z nich z zaangażowaniem prowadzi swoje profile, informując o tym co piszą i kiedy przewidują skończyć. Przy okazji sprawdź jak wygląda życie pisarzy już po wydaniu książki. Wywiady, spotkania z czytelnikami, oczekiwania na recenzje, a coraz częściej także ekranizacje popularnych wydań – to wszystko bywa najlepszą motywacją, by nie tylko pisać szybko, ale by robić to jak najlepiej.

Komentarze (0)


Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *