5 powodów, dla których warto wydać własną książkę w formie ebooka
5 powodów, dla których warto wydać własną książkę w formie ebooka

Rynek wydawniczy w Polsce rośnie z roku na rok. Jak podają coroczne raporty przygotowywane przez Bibliotekę Narodową, w Polsce wydaje się rocznie ponad trzydzieści tysięcy książek. Rekordowym rokiem był 2019, w którym liczba nowych wydań przekroczyła 36 tysięcy. W roku 2020 liczba wydań papierowych nieco spadła z powodu pandemii, ale wzrosła za to liczba wydanych ebooków. 

Trudno dziwić się tym tendencjom – wydanie własnej książki dla wielu osób jest spełnieniem marzeń, a z roku na rok cały proces staje się coraz łatwiejszy. Dotyczy to szczególnie wydań elektronicznych, ponieważ ebooki są znacznie prostsze do samodzielnego wydania niż tradycyjny papierowy druk. 

Dlaczego warto rozważyć wydanie własnej książki właśnie w formacie epub, pdf czy mobi? Jakie to daje korzyści? Sprawdźmy!

1. Wydanie ebooka jest tańsze od wydania książki 

Wydanie własnej książki zawsze wiąże się z kosztami. Tyle tylko, że w przypadku wydania elektronicznego wszystkie koszty są nieporównywalnie niższe, niż w przypadku wydania książki papierowej. Jak wspomnieliśmy w artykule: Jak napisać i wydać ebooka, własną książkę można wydać praktycznie bezkosztowo. Wiąże się to z koniecznością samodzielnej korekty i składu, ale jest możliwe.

Jakie koszty warto wziąć pod uwagę, gdy myślimy o wydaniu swojej książki? 

Po pierwsze – korekta. To dzięki niej ustrzeżemy się błędów, zarówno tych ortograficznych, jak też interpunkcyjnych, stylistycznych czy składniowych. Korekta jest niezwykle ważna, ponieważ to od niej zależy późniejszy odbiór naszego tekstu. Ten koszt pojawia się zarówno przy książce papierowej, jak i wydaniu elektronicznym i wynosi ok. 7 – 10 zł za stronę.

Po drugie – skład. I tu otwiera się pole do oszczędności. Każdą książkę, bez względu na to, w jaki sposób mamy zamiar ją wydać, możemy złożyć samodzielnie. O ile jednak niewłaściwe – czy też: nie do końca profesjonalne – złożenie ebooka będzie skutkowało jedynie wyeksportowaniem pliku, który przecież możemy poprawić, o tyle przekazanie źle złożonej książki do druku na papierze, będzie skutkować wydrukiem wadliwych egzemplarzy. Książka papierowa wymaga większej pieczołowitości, a co się z tym wiąże – większego budżetu na profesjonalny skład.

Po trzecie – druk. W przypadku ebooka ten koszt odpada zupełnie, w przypadku książki musimy natomiast liczyć się z tym, że cena zależy od ilości zamówionych wydruków, przez co może wynosić od 10 do nawet 40 złotych za wydrukowany egzemplarz. Co więcej: za każdym razem, gdy zechcemy sprzedać większą liczbę papierowych książek, musimy ponosić koszt dodruku. W przypadku e-booka nakład jest niewyczerpany. Tworzymy go raz i sprzedajemy dotąd, aż będzie cieszył się zainteresowaniem.

Po czwarte – magazyn i koszty wysyłki. Wydania elektroniczne dają tu kolejną przewagę, ponieważ nie musimy się martwić ani o magazyn, ani o koszty wysyłki. Te ostatnie ponosi wprawdzie klient, ale jeśli nie zadbamy o atrakcyjność ceny wysyłkowej, to ten koszt może przełożyć się na mniejszą sprzedaż – a to dotknie bezpośrednio naszego portfela.

2. Wydanie e-booka jest proste

Jeśli chcesz samodzielnie wydać swój pierwszy e-book, to jedyne, czego potrzebujesz, to zapał do pisania i trochę wolnego czasu. Jest wiele narzędzi, które ułatwiają przygotowanie, złożenie a nawet wypromowanie elektronicznej książki, nie brakuje też prostych tutoriali, pokazujących krok po kroku jak przejść przez każdy etap.

Równie proste jest wprowadzenie zmian w już gotowej książce lub dodanie nowych elementów, gdy na przykład poprawiamy pierwsze wydanie albo chcemy poprawić niezauważony wcześniej błąd. Nie trzeba martwić się o fizyczne wycofanie papierowego nakładu, wystarczy zmiana plików. 

Co więcej, jest wiele platform internetowych, w których możemy promować i sprzedawać swoje e-booki. Sam proces sprzedażowy jest znacznie prostszy, niż w przypadku sprzedaży fizycznej książki, chociażby ze względu na to, że papierowa książka wymaga dobrej ekspozycji na półce, magazynu i rozbudowanej obsługi sprzedażowej.

3. W ebooku najważniejsza jest treść

Znasz popularne przysłowie ?nie oceniaj książki po okładce?? Choć jest to jedna z najczęściej powtarzanych ludowych mądrości, to większość czytelników patrzy właśnie na okładkę. Widać to szczególnie w okresie świątecznym. Klienci księgarni, którzy szukają prezentów dla swoich bliskich, zwracają uwagę na to jak książka wygląda i jaką ma objętość. 

Co ciekawe, w wielu ankietach czytelnicy wprost przyznają, że wyceniają wartość książki na podstawie jej grubości i za taką, która ma na przykład 400 stron, są skłonni zapłacić więcej niż za książkę o połowę mniejszej objętości. 

W przypadku ebooka stron ?objętości? po prostu nie widać, dlatego nie musimy sztucznie produkować treści. Liczy się przede wszystkim to, czy jesteśmy w stanie zaciekawić czytelnika opisem naszej książki, jej treścią i siłą naszej marki osobistej. 

4. Ebooki są wygodne i łatwo dostępne

Popularność e-booków wzrasta z roku na rok, ponieważ są one znacznie bardziej wygodne i dostępne niż tradycyjna książka. Wiemy oczywiście, że istnieje całkiem spora grupa fanów zapachu farby drukarskiej i że dla nich fizyczna książka jest koniecznym warunkiem czytania – ale nawet mimo sentymentu do zapachu farby trudno jest ignorować niewątpliwą wygodę czytania e-booków. 

Książki w formacie elektronicznym możemy zabrać ze sobą absolutnie wszędzie, bo nie zajmują żadnego miejsca w naszych podróżnych torbach. Nie musimy więc decydować na jaką książkę będziemy mieć ochotę podczas urlopu, podróży pociągiem czy w poczekalni u lekarza. Wszystkie nasze e-booki możemy mieć zawsze pod ręką, tym bardziej, że nawet nie potrzeba do nich specjalnych czytników. Elektroniczne książki w formacie epub, mobi czy pdf możemy czytać na różnych urządzeniach – smartfonach, laptopach, tabletach? – są więc nie tylko wygodne, ale także łatwo dostępne.

5. E-booki są eko

Ten punkt powinien ucieszyć każdego, komu dobro planety nie jest obojętne. Tradycyjne książki, choć nieraz przepięknie wydane, zawsze wiążą się z produkcją papieru, przez co odciskają ślad na zasobach środowiska naturalnego. Książki elektroniczne nie istnieją w fizycznym wymiarze, dzięki czemu zapewniają zrównoważony rozwój. 

Świadomość w zakresie ochrony środowiska wzrasta z roku na rok, przez co coraz więcej osób zwraca uwagę na bezsensowne marnowanie papieru. Dotyczy to szczególnie papierowych wydań niskiej jakości, które tuż po premierze trafiają do dyskontów, a później zalegają w książkowych outletach. Mając na uwadzę ogromną nadprodukcję wydań, które kończą właśnie w taki sposób, warto rozważyć wydanie e-booka. Przynajmniej do czasu, aż będziemy mieć pewność, że nasze papierowe wydanie trafi od razu do czytelników.

Komentarze (0)


Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *