Nadprzewodnikowym transformatorom poświęcono wiele prac, dotyczących głownie strat i sprawności jednostek dużych mocy. Zdaniem autorów monografii równie ważna jest możliwość ograniczania prądów zwarcia w systemie energetycznym, które powodują przerwy w dostawie energii i uszkodzenia urządzeń.
W monografii zostały przedstawione wyniki badań eksperymentalnych modeli transformatora konwencjonalnego z uzwojeniami miedzianymi i nadprzewodnikowego o mocy 10 kVA każdy. Do budowy uzwojeń nadprzewodnikowych użyto taśmę wysokotemperaturową drugiej generacji (HTS 2G) na bazie itru. Wyniki obliczeń, pomiarów i porównań obu modeli transformatorów, zawarte w monografii, potwierdzają przewidywane właściwości transformatorów nadprzewodnikowych. W monografii zawarto również metody komputerowe projektowania transformatora, wykorzystane do budowy modelu fizycznego transformatora HTS 2G o mocy 10 kVA.
Transformatory nadprzewodnikowe
Nadprzewodnikowym transformatorom poświęcono wiele prac, dotyczących głownie strat i sprawności jednostek dużych mocy. Zdaniem autorów monografii równie ważna jest możliwość ograniczania prądów zwarcia w systemie energetycznym, które powodują przerwy w dostawie energii i uszkodzenia urządzeń. W monografii zostały przedstawione wyniki badań eksperymentalnych modeli transformatora konwencjonalnego…
- Autor: Wojtasiewicz Grzegorz;Tadeusz Janowski; i inni;Jaroszyński Leszek;zwiń
- Wydawnictwo: Instytut Elektrotechniki
- Numer ISBN: 9788361956549
- Data wydania: 2017-02-16
Oceny czytelników
Ta publikacja nie ma jeszcze ocen.
Dodaj pierwszą recenzję “Transformatory nadprzewodnikowe”