Państwo w wybranych kierunkach myśli ekonomicznej od połowy XIX wieku do drugiej wojny światowej

Przedmiotem niniejszej publikacji jest ewolucja roli państwa w myśli ekonomicznej z przełomu XIX i XX wieku. W poszczególnych rozdziałach przedstawiono stosunek do ingerencji państwa w wybranych kierunkach myśli ekonomicznej. Wyboru dokonano posiłkując się kryterium ich ważności w dorobku ekonomii. Nie był to zatem wybór przypadkowy….

  • Autor: Pęciak Renata;Zagóra-Jonszta Urszula
  • Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach
  • Numer ISBN: 9788378753810
  • Data wydania: 2017-10-19

Przedmiotem niniejszej publikacji jest ewolucja roli państwa w myśli ekonomicznej z przełomu XIX i XX wieku. W poszczególnych rozdziałach przedstawiono stosunek do ingerencji państwa w wybranych kierunkach myśli ekonomicznej. Wyboru dokonano posiłkując się kryterium ich ważności w dorobku ekonomii. Nie był to zatem wybór przypadkowy. Głównym celem badań jest wykazanie ewolucji w podejściu do roli państwa w gospodarce. Kierunki myśli ekonomicznej w różnych okresach i krajach cechowały się odmiennym podejściem do tego zagadnienia. W monografii analizie poddano rozumienie znaczenia i roli państwa w niemieckiej szkole historycznej (starszej i młodszej), francuskiej myśli ekonomicznej przełomu XIX i XX wieku, myśli socjalistycznej (uwzględniając zarówno socjalizm utopijny, jak i naukowy), nurcie katolickiej nauki społecznej (a konkretnie w dwóch wielkich encyklikach: Quadragesimo anno i Rerum novarum) oraz w ujęciu polskich ekonomistów akademików okresu międzywojennego.

SKU: 9788378753810
Kategoria:

Oceny czytelników

Ta publikacja nie ma jeszcze ocen.

Dodaj pierwszą recenzję “Państwo w wybranych kierunkach myśli ekonomicznej od połowy XIX wieku do drugiej wojny światowej”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *