Galeria szubrawców. Narodziny (i sporadyczne upadki) profesji marszandów, ukrytych aktorów na scenie dziejów sztuki.

Kto decyduje o randze malarza? Kto odkrył Cezanna i nadał nowy bieg artystycznym prądom w XX wieku? Dlaczego od wielu lat największe rekordy padają na aukcjach dzieł Jacksona Pollocka i Jeana-Michela Basquiata ? malarzy, których prace większość społeczeństwa odrzuca jako ?bazgroły?? Philip Hook, długoletni ekspert…

  • Autor: Philip Hook
  • Ilość stron: 355
  • Autor tłumaczenia: Michał Filipczuk
  • Wydawnictwo: Znak
  • Numer ISBN: 978-83-240-4989-9
  • Data wydania: 2017-11-22

Kto decyduje o randze malarza? Kto odkrył Cezanna i nadał nowy bieg artystycznym prądom w XX wieku? Dlaczego od wielu lat największe rekordy padają na aukcjach dzieł Jacksona Pollocka i Jeana-Michela Basquiata ? malarzy, których prace większość społeczeństwa odrzuca jako ?bazgroły??
Philip Hook, długoletni ekspert domu aukcyjnego Sotheby’s, w fascynującej i nie pozbawionej typowo angielskiej zgryźliwości historii, analizuje wieloznaczne, ale zawsze interesowne relacje marszandów i artystów. W świecie, w którym cena pojedynczego obrazu czasem wielokrotnie przewyższa cenę domu w centrum Nowego Jorku, nie ma miejsca na subtelności. Galeria szubrawców pokazuje, kto stoi za wielkimi fortunami zamrożonymi w najsłynniejszych kolekcjach dzieł, a przede wszystkim, jak powstały w XV wieku ?rynek? wpływa na to, co uznajemy dziś za godne miana Sztuki? a co nie.

Autor zaczyna Galerię szubrawców od przywołania tzw. wywiadu prowadzonego pod schodami – strategii stosowanej przez znanego marszanda, Josepha Duveena. Mam wrażenie, że cała książka jest zapisem takiej tajemniczej rozmowy, która odkrywa fascynujące relacje między artystami a handlarzami sztuki i galerzystami.
Grażyna Kulczyk

Książka Hooka daje możliwość zajrzenia tam, gdzie bije jedno ze źródeł naszej fascynacji sztuką.
Anda Rottenberg

SKU: 9788324049899
Kategoria:

Oceny czytelników

Ta publikacja nie ma jeszcze ocen.

Dodaj pierwszą recenzję “Galeria szubrawców. Narodziny (i sporadyczne upadki) profesji marszandów, ukrytych aktorów na scenie dziejów sztuki.”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *