Podział gruntu w celu uzyskania pożądanej konfiguracji terenu nierzadko bywa koniecznym etapem inwestycji budowlanej.
Niniejsza monografia stanowi obszerne omówienie problematyki podziału nieruchomości gruntowej na podstawie ustawy o gospodarce nieruchomościami, w szczególności przedstawiając postępowanie administracyjne w przedmiocie jej podziału w przypadku obowiązywania i braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a także niezależnie od jego ustaleń.
Po raz pierwszy w polskiej doktrynie prawnej poddano szerszej analizie instytucję połączenia i ponownego podziału nieruchomości gruntowych ukształtowanych w sposób uniemożliwiający ich racjonalne zagospodarowanie.
Książka przedstawia także problematykę trwałości decyzji administracyjnej zatwierdzającej projekt podziału gruntu oraz zagadnienia związane z opłatą adiacencką pobieraną w przypadku wzrostu wartości gruntu wskutek jego podziału.
Monografie Prawnicze to seria, w której ukazują się publikacje omawiające w wyczerpujący sposób określone instytucje czy zagadnienia prawne. Adresujemy ją przede wszystkim do prawników poszukujących wnikliwego ujęcia tematu, łączącego teorię (poglądy doktryny, elementy prawnoporównawcze) i praktykę (bogaty wybór orzecznictwa). A tego – ze względu na brak miejsca – nie znajdziemy nawet w komentarzach.
Dodaj pierwszą recenzję “Podział nieruchomości gruntowej na podstawie ustawy o gospodarce nieruchomościami”