Kronika opery od 1992 do 2012 roku powstała ze względu na przypadający w tym roku jubileusz pracy Michała Znanieckiego. Jest to opracowanie działalności artystycznej najwybitniejszego polskiego reżysera teatralnego i operowego. Wielokrotnie nagradzany nie tylko w kraju, ale także za granicą, podjął się realizacji wielu ważnych spektakli, m.in. inscenizacji w Hiszpanii Cyrana de Bergerac Luigiego Albaniego z Placido Domingo w roli tytułowej. Książka składa się głównie z wywiadów dziennikarki Moniki Richardson z reżyserem, na tematy dotyczące jego pracy artystycznej – dydaktyki, reżyserii dramatów, happeningów, oper, musicali, a także sprawowania funkcji dyrektora – najpierw Opery Narodowej w Warszawie, a od 2009 roku Teatru Wielkiego w Poznaniu.
Znaniecki bierze także udział w projektach mających na celu zachęcenie do opery. Uczy innych, jak pracować z publicznością, jak interpretować przestrzeń sceniczną oraz na czym polega improwizacja grupowa. Książka jest wzbogacona o obszerny materiał ilustracyjny z prywatnych zbiorów reżysera. Najważniejsze informacje zostały zebrane w schematach, statystykach, a także w formie komentarzy na marginesach. Uzupełnienie stanowią przytoczone wypowiedzi o Michale Znanieckim, recenzje prasowe zarówno polskie, jak i światowe.
Książka jest dwujęzyczna – przygotowana dla odbiorców polsko- i anglojęzycznych.
Michał Znaniecki. Moje życie, mój teatr
Kronika opery od 1992 do 2012 roku powstała ze względu na przypadający w tym roku jubileusz pracy Michała Znanieckiego. Jest to opracowanie działalności artystycznej najwybitniejszego polskiego reżysera teatralnego i operowego. Wielokrotnie nagradzany nie tylko w kraju, ale także za granicą, podjął się realizacji wielu ważnych…
- Autor: praca zbiorowa
- Wydawnictwo: Burda Publishing Polska
- Numer ISBN: 9788377782484
- Data wydania: 2018-02-26
Oceny czytelników
Ta publikacja nie ma jeszcze ocen.
Dodaj pierwszą recenzję “Michał Znaniecki. Moje życie, mój teatr”