Dwutomowa publikacja poświęcona zwojom Estery ze zbiorów Żydowskiego Instytutu Historycznego to wyjątkowe przedsięwzięcie zarówno badawcze, jak i wydawnicze. Aby opisać tradycję dekorowania Księgi Estery, autorka przestudiowała około trzysta rękopisów z kolekcji prywatnych i publicznych na całym świecie, m.in. z Nowego Jorku, Londynu, Tel Awiwu czy Zurychu. Na tym tle umieściła następnie zbiory zwojów z archiwum ŻIH, przygotowując w ten sposób pionierskie ? tak w Polsce, jak za granicą ? zestawienie tego typu źródeł. Bogato ilustrowana praca po raz pierwszy udostępnia szerszej publiczności ten cenny i różnorodny materiał.
Studium, noszące skromny podtytuł Zarys problematyki, jest pracą bez precedensu w zakresie badań nad zwojami Estery, ustalaniu ich datacji i proweniencji. Jasny wywód, bogaty materiał ilustracyjny czynią książkę przystępną dla każdego czytelnika zainteresowanego sztuką żydowską, ale i szerzej ? sztuką Europy XVII i XVIII wieku jako sceną przenikania się wpływów artystycznych i kulturowych reprezentowanych przez jej mieszkańców. Jest to fascynująca podróż po wielokulturowej Europie.
(dr hab. Maciej Tomal, prof. UJ)
Dodaj pierwszą recenzję “Zdobione zwoje Estery ze zbiorów Żydowskiego Instytutu Historycznego na tle tradycji dekorowania megilot Ester w XVII i XVIII wieku. Zarys problematyki”