Maria Halamska
Seria Problemy Rozwoju Wsi i Rolnictwa
We własnym przekonaniu wiejska Polska jest społeczeństwem klasy średniej. Na to poczucie duży wpływ ma kontekst społeczny: w stabilnej zbiorowości rolniczej, gdzie dominuje elitarny wzór relacji międzyklasowych, poczucie przynależności do klasy niższej jest równie częste jak poczucie przynależności do klasy średniej. W rezultacie naszych badań i dokonanych na ich podstawie analiz można stwierdzić, że u mieszkańców niknie (a niekiedy wręcz znikło) poczucie ?gorszości? wsi w stosunku do reszty społeczeństwa, a nawet bywa ona postrzegana jako ?lepsza?, gdyż podziały społeczne i konflikty są w niej mniej widoczne.
Z wprowadzenia
Interesująca książka naukowa, kontynuacja badań i analiz zawartych w poprzednich dwóch tomach o takim samym tytule głównym, w stosunku do których ma charakter komplementarny. Stanowi spójną całość w trzech kluczowych wymiarach: zakładanego modelu teoretycznego, przyjętej metodologii badań i sposobów analiz empirycznych zgromadzonego materiału badawczego.
Praca stanowi istotny wkład do badań nad świadomościowymi korelatami struktury społecznej. Jest interesująca jako publikacja badawcza, ale ma także duże walory dydaktyczne. Będzie przydatna w nauczaniu takich przedmiotów, jak: socjologia wsi, socjologia struktury społecznej, socjologia zróżnicowań i nierówności społecznych.
Z recenzji dr. hab. Ryszarda Cichockiego, prof. UAM
Dodaj pierwszą recenzję “Studia nad strukturą społeczną wiejskiej polski. Tom 3: Świadomościowe korelaty struktury społecznej”