Wsparcie dla wspierających. Jak zapobiegać zmęczeniu współczuciem i traumie zastępczej

Pomagając innym, nie zapomnij o sobie

Przeprowadzanie pacjentów przez kryzys i możliwość obserwowania zachodzących w tym procesie zmian daje terapeutom poczucie satysfakcji.Często jednak nie uświadamiają sobie ukrytych kosztów takiej pracy i nie zauważają narastającego wypalenia zawodowego.

Babette Rothschild zwraca uwagę na kluczowe znaczenie dobrostanu osób niosących pomoc innym.Prezentując badania z zakresu psychologii neurobiologicznej, eksperymentalnej oraz społecznej, wyjaśnia, dlaczego terapeuta doświadcza negatywnych skutków nadmiernej empatii i jak może je pokonywać.Na podstawie koncepcji osobistego regulatora empatii i uważności autorka opracowała narzędzia, które pozwolą zmniejszyć ryzyko wystąpienia objawów zmęczenia współczuciem czy traumy zastępczej.

  • Seria: Psychiatria i Psychoterapia
  • Autor: Babette Rothschild
  • Ilość stron: 336
  • Autor tłumaczenia: Maria Moskal
  • Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
  • Numer ISBN: 978-83-233-5346-1
  • Data wydania: 2024-04-05

Pomagając innym, nie zapomnij o sobie

Przeprowadzanie pacjentów przez kryzys i możliwość obserwowania zachodzących w tym procesie zmian daje terapeutom poczucie satysfakcji. Często jednak nie uświadamiają sobie ukrytych kosztów takiej pracy i nie zauważają narastającego wypalenia zawodowego.

Babette Rothschild zwraca uwagę na kluczowe znaczenie dobrostanu osób niosących pomoc innym. Prezentując badania z zakresu psychologii neurobiologicznej, eksperymentalnej oraz społecznej, wyjaśnia, dlaczego terapeuta doświadcza negatywnych skutków nadmiernej empatii i jak może je pokonywać. Na podstawie koncepcji osobistego regulatora empatii i uważności autorka opracowała narzędzia, które pozwolą zmniejszyć ryzyko wystąpienia objawów zmęczenia współczuciem czy traumy zastępczej. Praktyczne wskazówki zawarte w tej książce umożliwią zastosowanie strategii regulowania autonomicznego układu nerwowego, radzenia sobie ze stresem i wyzwaniami współczesnego świata, takimi jak kryzys klimatyczny, niepokoje społeczne czy konflikty zbrojne.

Wsparcie dla wspierających to podręcznik, dzięki któremu nauczysz się wyznaczać granice w kontaktach z pacjentami, dbać o swój dobrostan psychiczny i fizyczny oraz wzmacniać relacje międzyludzkie. Jest pozycją obowiązkową nie tylko dla terapeutów, lecz także dla lekarzy, ratowników medycznych i wszystkich osób zajmujących się opieką nad innymi.

Jeśli pomagając innym, nie chcecie ulec wypaleniu, powinniście poznać neurologiczne, psychologiczne i somatyczne mechanizmy własnego współ-przeżywania. Ta książka podpowie wam, jak umiejętnie gospodarować empatią.

Bogdan de Barbaro

Książki Babette Rothschild czytam zawsze z wypiekami na twarzy. Każda z nich jest prawdziwą intelektualną ucztą dla psychoterapeutów, terapeutów traumy oraz wszystkich zainteresowanych neurofizjologią traumy i naszego zdrowienia. Tak było i tym razem. Wsparcie dla wspierających to świetna pozycja dla wszystkich, którzy startują w zawodzie psychoterapeuty, i dla każdego, kto stoi na progu zawodowego wypalenia. Przeczytajmy ją dla dobra swojego i osób, z którymi pracujemy.

Sabina Sadecka, nauczycielka terapii traumy, prowadząca webinary o psychoterapii i podcast Ładnie o traumie

Babette Rothschild od kilkudziesięciu lat pracuje jako klinicystka. Jest autorką i redaktorką cenionych publikacji na temat terapii traumy i PTSD, w tym bestsellerowych pozycji Ciało pamięta. Psychofizjologia traumy i terapia osób po urazie psychicznym (WUJ, 2014) oraz Ciało pamięta, tom 2: Rewolucja w terapii traumy (WUJ, 2021). Obecnie pisze, prowadzi superwizję i naucza, realizując jednocześnie wymagający harmonogram międzynarodowych wykładów, szkoleń i konsultacji.

SKU: 9788323353461
Kategoria:

Oceny czytelników

Ta publikacja nie ma jeszcze ocen.

Dodaj pierwszą recenzję “Wsparcie dla wspierających. Jak zapobiegać zmęczeniu współczuciem i traumie zastępczej”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *