Archiwum Groźnych Historii

Jubileusz 100-lecia Akademii Górniczo-Hutniczej stał się inspiracją dla wielu inicjatyw. Uczelnie techniczne zazwyczaj nie kojarzą się z literaturą. Postanowiliśmy to zmienić i połączyć AGH, kryminalne opowieści oraz konkurs literacki, czego rezultatem jest zbiór opowiadań Archiwum Groźnych Historii. W antologii znalazło się 12 najlepszych prac wyłonionych…

  • Autor: Ireneusz Bugański;Paweł Fleszar;&nbspi inni;Mirosław Fydrych;Mateusz Górski;Maja Kalisiewicz;Margota Kott;Magdalena Kurc;Janusz Mika;Marta Potocka;Joanna Raj;Urszula Tokarska;Katarzyna Zielińska;zwiń
  • Ilość stron: 198
  • Tytuł oryginału: Archiwum Groźnych Historii
  • Wydawnictwo: Wydawnictwa AGH
  • Numer ISBN: 9788366364264
  • Data wydania: 2019-12-09

Jubileusz 100-lecia Akademii Górniczo-Hutniczej stał się inspiracją dla wielu inicjatyw. Uczelnie techniczne zazwyczaj nie kojarzą się z literaturą. Postanowiliśmy to zmienić i połączyć AGH, kryminalne opowieści oraz konkurs literacki, czego rezultatem jest zbiór opowiadań Archiwum Groźnych Historii. W antologii znalazło się 12 najlepszych prac wyłonionych przez jury spośród ponad 250 zgłoszonych do konkursu „Kryminał na 100-lecie AGH”. Każde ze zwycięskich opowiadań zawiera pomysłowe odniesienia do AGH oraz charakteryzuje się wciągającą fabułą. Wśród autorów nagrodzonych tekstów są zarówno doświadczeni twórcy z publikacjami na koncie, jak i odkryte przez nas debiutujące literackie talenty. Mamy nadzieję, że lektura opowiadań nie tylko wzbudzi w czytelnikach emocje, ale też pozwoli spojrzeć na uczelnię z innej perspektywy. Być może dla niektórych zajęcia w znajomych laboratoriach czy wieczory na Miasteczku Studenckim AGH już nigdy nie będą takie same. Niektórzy z autorów zabiorą nas także w podróż w czasie, m.in. do początków Akademii Górniczej, prezentując alternatywne warianty uczelnianej historii. Jesteśmy przekonani, że te niezwykłe opowiadania przypadną do gustu zarówno społeczności AGH, jak i miłośnikom kryminałów.

Spis treści
Wstęp s. 7
Katarzyna Zielińska „Kamień węgielny” s. 11
Margota Kott „Heterochromik” s. 27
Mateusz Górski „Spitsbergen” s. 41
Ireneusz Bugański „Koneser” s. 55
Joanna Raj „Za każdą technologią stoi człowiek” s. 71
Paweł Fleszar „Dodatkowy rzut osobisty” s. 85
Janusz Mika „W obcej skórze. Nieznany epizod z życia profesora
Walerego Goetla” s. 103
Marta Potocka „Śmierć pod wysokim napięciem” s. 119
Maja Kalisiewicz „Pokusa sławy” s. 137
Mirosław Fydrych „Miraże” s. 153
Urszula Tokarska „Sprawiedliwa kara” s. 165
Magdalena Kurc „Wszystko jest dźwiękiem” s. 181
O autorach s. 195

Oceny czytelników

Ta publikacja nie ma jeszcze ocen.

Dodaj pierwszą recenzję “Archiwum Groźnych Historii”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *