Zapiski „szkodnika”. Wspomnienia więźnia łagrów sołowieckich

Wspomnienia rosyjskiego biologa – oskarżonego o sabotaż, więzionego i zesłanego do łagru na Wyspach Sołowieckich na Morzu Białym – to porażająca opowieść o absurdalnych zarzutach, śmierci przyjaciół wymordowanych po sfingowanych procesach, metodach pracy sowieckich organów bezpieki, pobycie w więzieniu i łagrze.Nakładem KARTY ukazały się również wspomnienia jego żony Tatiany Czernawiny Żona „szkodnika”.

Mój los to zwykła historia rosyjskiego naukowca, specjalisty – zwyczajny los ogólnie kulturalnych ludzi w Związku Sowieckim.Jak ciężkie nie wydawałyby się moje koleje życia, były jednak lżejsze od doli większości: przyszło mi wycierpieć mniej na przesłuchaniu i „śledztwach”, mój wyrok¬ pięciu lat ciężkich robót był znacznie łagodniejszy od zwyczajowego – rozstrzelania lub dziesięciu lat katorgi.Wielu z tych, którzy byli torturowani i katowani, było starszych ode mnie i w sensie naukowym znaczyli o wiele więcej niż ja.

  • Autor: Władimir Czernawin
  • Ilość stron: 512
  • Autor tłumaczenia: Piotr Tymiński
  • Wydawnictwo: Ośrodek Karta
  • Numer ISBN: 978-83-66707-97-9
  • Data wydania: 2024-07-25

Wspomnienia rosyjskiego biologa – oskarżonego o sabotaż, więzionego i zesłanego do łagru na Wyspach Sołowieckich na Morzu Białym – to porażająca opowieść o absurdalnych zarzutach, śmierci przyjaciół wymordowanych po sfingowanych procesach, metodach pracy sowieckich organów bezpieki, pobycie w więzieniu i łagrze. Nakładem KARTY ukazały się również wspomnienia jego żony Tatiany Czernawiny Żona „szkodnika”.

Mój los to zwykła historia rosyjskiego naukowca, specjalisty – zwyczajny los ogólnie kulturalnych ludzi w Związku Sowieckim. Jak ciężkie nie wydawałyby się moje koleje życia, były jednak lżejsze od doli większości: przyszło mi wycierpieć mniej na przesłuchaniu i „śledztwach”, mój wyrok¬ pięciu lat ciężkich robót był znacznie łagodniejszy od zwyczajowego – rozstrzelania lub dziesięciu lat katorgi. Wielu z tych, którzy byli torturowani i katowani, było starszych ode mnie i w sensie naukowym znaczyli o wiele więcej niż ja. Nasza wina była jednakowa: wyższość kulturowa, której bolszewicy nie mogli nam wybaczyć. 
Władimir Czernawin, Zapiski „szkodnika”

SKU: 9788366707979
Kategoria:

Oceny czytelników

Ta publikacja nie ma jeszcze ocen.

Dodaj pierwszą recenzję “Zapiski „szkodnika”. Wspomnienia więźnia łagrów sołowieckich”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *