Agnieszka Szczepaniak-Kroll ? etnolożka, adiunkt w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN. Od 20 lat zajmuje się zagadnieniami związanymi z etnicznością w kontekście polsko-niemieckim. Kierowniczka i wykonawczyni kilku projektów skoncentrowanych na badaniach nad Polakami w Niemczech i Niemcami w Polsce. Autorka licznych artykułów na temat przyjmowanych przez migrantów strategii funkcjonowania w społeczeństwie przyjmującym, adaptacji, akulturacji, zagadnień związanych z transnacjonalizmem, transkulturowoścą.
Interesuje się takimi problemami jak: przeobrażenia tożsamości migrantów, ich aktywność stowarzyszeniowa, przywództwo etniczne, auto- i heterostereotypy, szeroko rozumiany sukces odnoszony za granicą.
Wydanie książki Polacy w Berlinie (1980?2015). Między integracją a zachowaniem tożsamości drukiem będzie zdecydowanie ważnym wkładem w szeroko rozumiane studia nad mobilnością, transnarodowością oraz współczesnymi trudnymi relacjami polsko-niemieckimi.
Z recenzji dr hab. Karoliny Bielenin-Lenczowskiej
Praca dr Agnieszki Szczepaniak-Kroll to niezwykle ciekawa, ważna pozycja pokazuje w jaki sposób rozmaite teorie i koncepcje dotyczące różnych aspektów integracji znajdują swoje zastosowanie w analizach dotyczących konkretnych case studies. Moim zdaniem stanowi też ważny głos w debacie dotyczącej procesów transnacjonalizacji.
Z recenzji dr hab. Michała Nowosielskiego
Dodaj pierwszą recenzję “Polacy w Berlinie (1980?2015). Między integracją a zachowaniem tożsamości”