Jaka była tajemnica misteriów eleuzyńskich, najważniejszego obrzędu inicjacyjnego, który przez dwa tysiące lat nadawał sens życiu starożytnych Greków i w znacznym stopniu ukształtował europejską filozofię i mistykę? Skąd brała się moc doznawanych w nich wizji? Czy wpływ na nie miał kykeon, napój podawany osobom przechodzącym inicjacje? Jaki był jego skład?
Jeszcze do niedawna te pytania pozostawały bez odpowiedzi, lecz dzięki staraniom trzech wybitnych naukowców – mykologa R. Gordona Wassona, chemika Alberta Hofmanna oraz filologa klasycznego specjalizującego się w etnobotanice starożytnej Grecji, Carla A.P. Rucka – jesteśmy bliscy stwierdzenia, że istotą tych misteriów było wykorzystanie substancji psychoaktywnych podobnych do tych, które znamy dzisiaj. Hipoteza postawiona w książce, choć kontrowersyjna w momencie publikacji, zyskała w ostatnich latach coraz więcej uwagi, gdyż zdaliśmy sobie sprawę z kluczowego znaczenia substancji enteogenicznych w rytuałach religijnych na całym świecie. Poruszane w niej tematy: uniwersalność religii opartej na doświadczeniu, jej tłumienie przez siły wyzysku i opresji oraz wykorzystanie psychodelików do zharmonizowania świata ludzkiego i naturalnego, sprawiają, że jest ona szczególnie aktualna. Niniejsze, pierwsze polskie wydanie zostało wzbogacone o przedmowę oraz wcześniej niepublikowany artykuł Demeter i sporysz autorstwa Carla A.P. Rucka.
„Droga do Eleusis, błyskotliwa synteza historycznych, mitologicznych i farmakologicznych badań, pokazuje, że przez wiele stuleci tysiące wtajemniczanych w misteria eleuzyńskie doświadczało enteogenicznego, zwiększającego kreatywność działania kykeonu, psychodelicznego sakramentu sporządzonego ze sporyszu o działaniu podobnym do LSD-25.”
– Stanislav Grof, autor Najdalszej podróży, Kosmicznej gry i Kiedy niemożliwe staje się możliwe
Dodaj pierwszą recenzję “Droga do Eleusis”