Autorka skonstruowała narrację na podstawie dobrze zinterpretowanych źródeł: opracowań w formie druków zwartych, materiałów przyczynkarskich, źródeł prawa, a także relacji i wspomnień. Ze względu na wagę poruszanej problematyki niniejsza książka powinna być adresowana nie tylko do profesjonalistów, ale również do szerszego grona czytelników. Dzięki temu spełni ważną funkcję społeczną – pomoże przechować w ludzkiej pamięci wiedzę o czasach minionych, które – miejmy nadzieję – nigdy nie powrócą.
Prof. dr hab. Andrzej Jaeschke
Agnieszka Zajączkowska-Drożdż jest doktorem nauk społecznych w zakresie nauk o polityce, absolwentką studiów judaistycznych i europeistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Doktorat obroniła w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ. Była stypendystką Israel Government Scholarship na Uniwersytecie w Tel Awiwie. W latach 2017-2020 kierowała Centrum Badań Holokaustu UJ. Obecnie pracuje w Katedrze Społeczeństwa i Kulturowego Dziedzictwa Europy w Instytucie Europeistyki UJ.
Dodaj pierwszą recenzję “Od dyskryminacji do eksterminacji. Polityka Trzeciej Rzeszy wobec Żydów w Krakowie (1939-1943)”