Kryptonim „Borsuki”. Konspiracja wojskowa Polskiego Państwa Podziemnego na terenie powiatu łańcuckiego (1939–1945)

W okresie II wojny światowej na terenie powiatu łańcuckiego funkcjonował konspiracyjny Obwód SZP, ZWZ-AK.Był on jednym z 14 obwodów Podokręgu AK Rzeszów.Wyróżniał się największą liczbą zaprzysiężonych zarówno w skali Inspektoratu AK Jarosław, jak i całego Podokręgu AK Rzeszów.Widoczna była jego aktywność na różnych polach organizacyjnych, żeby wymienić tylko działania dywersyjno-sabotażowe, produkcję granatów czy wydawanie konspiracyjnej prasy.

  • Autor: Piotr Chmielowiec
  • Ilość stron: 668
  • Wydawnictwo: IPN
  • Numer ISBN: 978-83-8098-888-0
  • Data wydania: 2020-07-16

W okresie II wojny światowej na terenie powiatu łańcuckiego funkcjonował konspiracyjny Obwód SZP, ZWZ-AK. Był on jednym z 14 obwodów Podokręgu AK Rzeszów. Wyróżniał się największą liczbą zaprzysiężonych zarówno w skali Inspektoratu AK Jarosław, jak i całego Podokręgu AK Rzeszów. Widoczna była jego aktywność na różnych polach organizacyjnych, żeby wymienić tylko działania dywersyjno-sabotażowe, produkcję granatów czy wydawanie konspiracyjnej prasy. To na terenie podległym Obwodowi walki zbrojne toczyło zgrupowanie partyzanckie, złożone z pododdziałów całego Inspektoratu AK Jarosław. W okresie akcji „Burza”, pomimo braku porozumienia politycznego, doszło do współdziałania miejscowej AK z wkraczającą Armią Czerwoną, a nawet walki u jej boku, co przyspieszyło wyparcie Niemców. Względy polityczne sprawiły jednak, że straciły na aktualności plany ujawnienia się i dalszej wspólnej walki z okupantem niemieckim. Żołnierze AK byli zmuszeni kontynuować działalność konspiracyjną w warunkach nowej władzy, która traktowała ich jako wrogów. Integralną częścią pracy jest słownik biograficzny, zawierający informacje o 170 przedstawicielach kadry dowódczej Obwodu ZWZ-AK Łańcut.

SKU: 9788380988880
Kategoria:

Oceny czytelników

Ta publikacja nie ma jeszcze ocen.

Dodaj pierwszą recenzję “Kryptonim „Borsuki”. Konspiracja wojskowa Polskiego Państwa Podziemnego na terenie powiatu łańcuckiego (1939–1945)”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *