Kolejny, nowy 6. tom (ostatni z serii) stanowi dalsze rozwinięcie znanej w środowisku budowlanym książki, obecnej na rynku wydawniczym od 30 lat.
Jest to znakomity podręcznik dla studentów zarówno studiów inżynierskich, jak i magisterskich, a także niezastąpione źródło informacji i praktycznych wskazówek dla szerokiego grona inżynierów zarówno projektantów jak i zajmujących się konserwacją obiektów.
W tomie 6. Autor w przystępny i szeroki sposób prezentuje zasady kształtowania, obliczania i konstruowania konstrukcji halowych. Czytelnicy znajdą tu m.in.: przegląd rozwiązań ustrojów halowych (hale o układzie poprzecznym i podłużnym), poznają ogólne zasady kształtowania oraz dobierania wymiarów elementów słupów, a także informacje na temat stężeń połaci dachowej.
W części dotyczącej zabezpieczenia konstrukcji przed katastrofą postępującą autor opisuje ogólne zasady zabezpieczenia budowli przed skutkami obciążeń wyjątkowych, elementy konstrukcyjnych zabezpieczeń budynków przed oddziaływaniami wyjątkowymi w świetle przepisów normowych oraz ustroje wtórne prętowe i wtórne ustroje ścianowe.
W dalszej części książka porusza temat rozwiązań konstrukcyjnych w polskich systemach budownictwa szkieletowego. Przedstawiając polskie systemy szkieletowe starano się eksponować głównie pomysły konstrukcyjne.
Autor dokonał także przeglądu polskich systemów budownictwa ścianowego. Opracował je, mając na celu:
- prezentację zarysu rozwoju budownictwa wielkopłytowego w Polsce, aby umożliwić w razie potrzeby (naprawy, przebudowa) łatwiejszą identyfikację rozwiązań konstrukcyjnych, a także identyfikację nazwy systemu z konkretnymi rozwiązaniami,
- pokazanie w sposób skoordynowany rozwiązań danego systemu jako swego rodzaju wzorców postępowania przy tworzeniu własnych oryginalnych rozwiązań,
- przedstawienie osiągnięć uzyskanych w polskich rozwiązaniach systemowych i wskazanie, jak ewaluowała myśl techniczna w tym zakresie.
W publikacji w sposób pełny ujęto zalecenia zawarte w Eurokodzie 2 i normach związanych. Normy „europejskie” (PN-EN, PN-ISO, PN-EN-ISO) potraktowano jako podstawowe, nie rezygnując z przedstawienia w pełni zaleceń dotychczasowych Norm Polskich (PN).
Tekst zilustrowano wieloma rysunkami i zdjęciami.
Dodaj pierwszą recenzję “Konstrukcje żelbetowe według eurokodu 2 i norm związanych Tom 6”