Książka June Hannam to niezwykle pożyteczny przewodnik po historii feminizmu, który śledzi jego rozwój jako ogólnoświatowego ruchu społecznego – od początków XVIII wieku, przez sufrażystki, międzywojnie, „drugą falę”, aż po współczesność.
Feminizm przedstawia kluczowe postacie, wydarzenia i konflikty na kilku kontynentach, a w obszernych notach bibliograficznych dostarcza wskazówek do dalszych poszukiwań (autorka Polskę niestety pomija, ale starałam się tę lukę uzupełnić w aneksie do polskiego wydania). Mimo swej syntetycznej formy ta książeczka pokazuje, że feminizm nigdy nie był jednorodny, że w różnych kontekstach politycznych i kulturowych jego cele i strategie różniły się zasadniczo, a wewnątrz ruchu wciąż toczyły się spory. Hannam w przejrzysty sposób wyjaśnia meritum kluczowych dla ruchu kobiecego dylematów: relacji między różnicą a równością, stosunku kobiet do kategorii narodu i nacjonalizmu, feministycznych wyzwań wobec państwa opiekuńczego. Książka pokazuje feminizm zarowno w czasach burzy i naporu, jak i w czasach kryzysu. Wskazuje na kruchość wizji powszechnego „siostrzeństwa”, stawia pytanie o to, jak gender ma się do różnic między kobietami, a także do takich kategorii jak klasa i rasa. Co ważne i rzadkie, autorka nie faworyzuje Stanów Zjednoczonych ani Wielkiej Brytanii, a nawet Europy, lecz zmusza do szerszego, prawdziwie międzynarodowego spojrzenia na ruch kobiecy.
Agnieszka Graff, autorka Świata bez kobiet.
June Hannam jest profesorem na wydziale historii współczesnej Uniwersytetu Zachodniej Anglii. Jest członkiem Królewskiego Towarzystwa Historycznego oraz redaktorem „Labour History Review”; wchodzi w skład zespołu redakcyjnego „Women’s History Review”.
Feminizm
Książka June Hannam to niezwykle pożyteczny przewodnik po historii feminizmu, który śledzi jego rozwój jako ogólnoświatowego ruchu społecznego – od początków XVIII wieku, przez sufrażystki, międzywojnie, „drugą falę”, aż po współczesność.
Feminizm przedstawia kluczowe postacie, wydarzenia i konflikty na kilku kontynentach, a w obszernych notach bibliograficznych dostarcza wskazówek do dalszych poszukiwań (autorka Polskę niestety pomija, ale starałam się tę lukę uzupełnić w aneksie do polskiego wydania).Mimo swej syntetycznej formy ta książeczka pokazuje, że feminizm nigdy nie był jednorodny, że w różnych kontekstach politycznych i kulturowych jego cele i strategie różniły się zasadniczo, a wewnątrz ruchu wciąż toczyły się spory.Hannam w przejrzysty sposób wyjaśnia meritum kluczowych dla ruchu kobiecego dylematów: relacji między różnicą a równością, stosunku kobiet do kategorii narodu i nacjonalizmu, feministycznych wyzwań wobec państwa opiekuńczego.Książka pokazuje feminizm zarowno w czasach burzy i naporu, jak i w czasach kryzysu.
- Autor: June Hannam
- Ilość stron: 204
- Wydawnictwo: Zysk i S-ka
- Numer ISBN: 978-83-7506-442-1
- Data wydania: 2010-03-09
Oceny czytelników
Ta publikacja nie ma jeszcze ocen.
Dodaj pierwszą recenzję “Feminizm”