Zagadnienie transformacji energetycznej jest w ostatnich latach jednym z ważniejszych wyzwań stojących przed wieloma krajami UE, jednak w przypadku Polski stanowi naprawdę wielkie wyzwanie, któremu trzeba sprostać.
To właśnie w celu podniesienia bezpieczeństwa energetycznego, przy równoczesnym wzmacnianiu działań pro-środowiskowych i pro-klimatycznych, została sformułowana koncepcja transformacji energetycznej. Koncepcja transformacji energetycznej w największym stopniu została rozpropagowana przez Niemcy (tzw. Energiewende), jednak istotne, a nawet większe postępy na tym polu posiadają także inne państwa, często niedoceniane z uwagi na mniejsze znaczenie gospodarcze na arenie międzynarodowej, warunkowane wielkością terytorium.
Z tych przyczyn warto także zwrócić uwagę na Austrię i Szwajcarię, które wspólnie z Niemcami tworzą umowny region DACH, stanowiący obszar współpracy tych państw m.in. na polu energetycznym.
Publikacja stanowi analizę modelu polityki transformacji energetycznej na przykładzie Niemiec, Austrii i Szwajcarii państw w ujęciu komparatystycznym.
Autorką jest dr Anna Kucharska, asystent w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Wydawnictwo kieruje książkę do szerokiego grona odbiorców ? m.in. ekspertów ds. energetyki, transformacji energetycznej, specjalistów ds. OZE, samorządów i innych jednostek publicznych, firm prywatnych ? spółek energetycznych, ale również studentów uczelni wyższych na kierunkach i specjalnościach polityka energetyczny czy polityka bezpieczeństwa państwa oraz wszystkich zainteresowanych tą tematyką.
Dodaj pierwszą recenzję “Transformacja energetyczna: wyzwania dla Polski wobec doświadczeń krajów Europy Zachodniej”