Wyzwaniem teoretycznym i praktycznym dla językoznawców jest opis funkcjonowania języka w warunkach komunikacji międzykulturowej ? w tym wypadku polsko-rosyjskiej ? w której dużą rolę, obok językowych różnic systemowych, odgrywa specyficzny uzus stosowania środków językowych właściwy danej nacji, odzwierciedlający specyficzny językowy obraz świata i obraz ten kształtujący.
W artykułach zgromadzonych w prezentowanym zbiorze analizowane są i opisywane jednostki języka ? głównie rosyjskiego i polskiego ? różnych poziomów: morfologicznego, leksykalno-frazeologicznego i składniowego, zarówno w ich potencjach systemowych, jak i w zastosowaniach komunikacyjnych.
W zbiorze znalazły się też teksty poświęcone współczesnym narzędziom i metodom badania języka, w szczególności językoznawstwu korpusowemu.
Jednostki języka w systemie i w mowie
Wyzwaniem teoretycznym i praktycznym dla językoznawców jest opis funkcjonowania języka w warunkach komunikacji międzykulturowej ? w tym wypadku polsko-rosyjskiej ? w której dużą rolę, obok językowych różnic systemowych, odgrywa specyficzny uzus stosowania środków językowych właściwy danej nacji, odzwierciedlający specyficzny językowy obraz świata i obraz ten…
- Autor: Fontański Henryk;Lubocha-Kruglik Jolanta; i inni;Andrzej Charciarek red.;zwiń
- Wydawnictwo: Uniwersytet Śląski
- Numer ISBN: 9788380124905
- Data wydania: 2016-02-03
Oceny czytelników
Ta publikacja nie ma jeszcze ocen.
Dodaj pierwszą recenzję “Jednostki języka w systemie i w mowie”