Całość tomu układa się spójnie i jest książką, choć kalejdoskopową, przemyślaną. (…) Książka w całości przedstawia się jako autorski wielogłos o fantastyce współczesnej i dawnej, polskiej i zagranicznej, ujmowanej z perspektywy literackiej oraz w kontekście dyskursów społeczno-politycznych.
(fragment Recenzji dr. hab. Macieja Wróblewskiego)
Lektura utworu fantastycznego charakteryzuje się niezwykłą wrażliwością na wartość słowa. W tym specyficznym trybie lektury czytelnik uczy się wyławiać sygnały, pojedyncze słowa, układać je w ciągi, tymczasowe struktury, bada ich odcienie znaczeniowe i dopasowuje do wiedzy, którą posiadł wcześniej. (…)
Istnieją istotne różnice pomiędzy polskimi a anglosaskimi badaniami nad fantastyką. Wyraźnie to widać, gdy zestawi się literaturę krytyczną publikowaną w Polsce i na Zachodzie. Choć badaniom anglosaskim nieobcy jest paradygmat językowy i historycznoliteracki, dominować wydają się badania o charakterze kulturowym i socjologicznym. (…) Poniższy tom jest niejako syntezą polskich i anglosaskich dyskursów o fantastyce.
(fragment Wstępu)
Dodaj pierwszą recenzję “Tekstowe światy fantastyki”