Z „nieludzkiej ziemi” do krainy maharadżów. Polscy uchodźcy z ZSRS w Indiach 1942–1948

Z „nieludzkiej ziemi” do krainy maharadżów. Polscy uchodźcy z ZSRS w Indiach 1942–1948

Autorzy: Anna Płońska , Wojciech Kujawa

Wydawca: IPN

Tysiące Polaków z Kresów Wschodnich jednej nocy 1940 lub 1941 r. utraciło swoje dotychczasowe życie, ciężko zarobiony majątek, a niekiedy również rodzinę.Zostali zmuszeni do wyruszenia w niechcianą i bolesną podróż na wschód – w głąb Związku Sowieckiego.Po podpisaniu układu Sikorski–Majski część Polaków z zesłania do ZSRS trafiła do Indii.Ich wojenne losy przedstawiono w niniejszym albumie.
Publikacja powstała w głównej mierze na podstawie dokumentów i fotografii, które trafiły do Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie w ramach projektu „Archiwum Pełne Pamięci”.

Gdzie kupić książkę, ebook, audiobook? Epub, Mobi, PDF, MP3

Tysiące Polaków z Kresów Wschodnich jednej nocy 1940 lub 1941 r. utraciło swoje dotychczasowe życie, ciężko zarobiony majątek, a niekiedy również rodzinę. Zostali zmuszeni do wyruszenia w niechcianą i bolesną podróż na wschód – w głąb Związku Sowieckiego. Po podpisaniu układu Sikorski–Majski część Polaków z zesłania do ZSRS trafiła do Indii. Ich wojenne losy przedstawiono w niniejszym albumie.
Publikacja powstała w głównej mierze na podstawie dokumentów i fotografii, które trafiły do Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie w ramach projektu „Archiwum Pełne Pamięci”.  
Autorzy pragnęli pokazać nie tylko świadectwo tragedii przeżytych przez bohaterów książki – zesłanych na Sybir i do Kazachstanu, lecz przede wszystkim – ogromnej życzliwości i wsparcia, jakich doznali oni na Półwyspie Indyjskim. W wielu przypadkach zdecydowano się oddać głos uczestnikom opisywanych wydarzeń – liczne cytaty urozmaicają tok opowieści i są jej ważnym dopełnieniem. W aneksie przedstawiono wybrane sylwetki znanych Polaków, którzy w latach 1942–1948 przebywali w Indiach.  
Publikacja ma charakter popularnonaukowy. Celem autorów było sprawienie, aby wiedza o pobycie Polaków w Indiach podczas II wojny światowej wyraźniej zaistniała w zbiorowej pamięci, a także zachęcenie do dalszych badań i poszukiwania informacji na temat tego jakże ważnego fragmentu naszej historii. 

Dodatkowe informacje

Historia Polski
1 stycznia 2025
848
Z „nieludzkiej ziemi” do krainy maharadżów. Polscy uchodźcy z ZSRS w Indiach 1942–1948
9788383762326
pl
Twarda
1

Komentarze i rencenzje

Brak ocen, komentarzy i recenzji.

Chcesz dodać komentarz lub ocenę?

Aby dodawać komentarze i oceny, musisz być zalogowany.