Epub.pl / Książki / Literatura naukowa i popularnonaukowa / Filozofia i etyka / Kto się boi Karola Darwina? Feminizm wobec teorii ewolucji
Okładka: Kto się boi Karola Darwina? Feminizm wobec teorii ewolucji

Kto się boi Karola Darwina? Feminizm wobec teorii ewolucji

Wydawca: Cis

Relacje między feminizmem i nauką ? a naukami biologicznymi w szczególności ? były zawsze napięte, o ile wręcz nie wrogie. Większość feministek ma skłonność do tego, by nie wierzyć w nic, co mówią naukowcy, z góry zakładają bowiem, że nauka to ?wymysł białych heteroseksualnych mężczyzn? i kolejne narzędzie opresji kobiet.

Gdzie kupić: ebook, audiobook
Epub, Mobi, PDF, MP3

Relacje między feminizmem i nauką ? a naukami biologicznymi w szczególności ? były zawsze napięte, o ile wręcz nie wrogie. Większość feministek ma skłonność do tego, by nie wierzyć w nic, co mówią naukowcy, z góry zakładają bowiem, że nauka to ?wymysł białych heteroseksualnych mężczyzn? i kolejne narzędzie opresji kobiet. Czy jednak istotnie tak jest, czy naprawdę nauka jest wroga kobietom i kobiecości? A może jednak raczej jest ich sojusznikiem? W książce Kto się boi Karola Darwina? Feminizm wobec teorii ewolucji Griet Vandermassen ? konfrontując ze sobą dorobek współczesnego ewolucjonizmu i prace teoretyczek feminizmu ? pokazuje, że w rzeczywistości nauki biologiczne, a zwłaszcza psychologia ewolucyjna (do której radykalne feministki żywią szczególną animozję), mogą stać się najlepszym sojusznikiem feminizmu, przy czym z takiego sojuszu korzyści mogą odnieść obie strony. Feminizm bowiem, jak pokazuje Vandermassen, jedynie w naukowej prawdzie o człowieku może znaleźć sensowne uzasadnienie swojego programu, a z kolei nauka, otwierając się na racjonalny feminizm, zyskuje cenną perspektywę badawczą, czyli może lepiej realizować swój podstawowy cel, jakim jest poszukiwanie prawdziwych odpowiedzi na pytania o naturę świata.

Dodatkowe informacje

Kategoria: Filozofia i etyka
Wydawca: Cis
Data pierwszego wydania: 1 stycznia 2018
Liczba stron: 40
Tagi: ewolucja, feminizm, darwin
Tytuł oryginalny: Kto się boi Karola Darwina? Feminizm wobec teorii ewolucji
ISBN: 978-83-61710-31-8
Okładka: Miękka
Wydanie: 1

Reklama

Komentarze i recenzje

Brak ocen, komentarzy i recenzji.

Zaloguj się, aby dodać komentarz lub ocenę.

Inne książki autora

Brak innych książek tego autora.

Inne książki w tej kategorii


Reklama