Bez kategorii

Factfulness. Dlaczego świat jest lepszy, niż myślimy, czyli jak stereotypy zastąpić realną wiedzą

W ocenie świata kierujemy się głównie wiedzą, ale niejednokrotnie spostrzegamy otaczające nas zjawiska oraz innych ludzi przez pryzmat stereotypów, plotki, strzępki informacji zasłyszane z telewizji, radia, przeczytane w internecie. Oceniamy na podstawie tego, co inni publikują w mediach społecznościowych. Autorzy książki Factfulness przedstawiają sposoby na to, jak poznawać rzeczywistość za pomocą faktów i dzięki nim wyrażać własna opinię.


Factfulness – nawyk wygłaszania opinii w oparciu o niepodważalne fakty.

Kiedy ktoś zadaje nam proste pytania na temat światowych trendów np. jaki procent światowej populacji żyje w biedzie; dlaczego liczba ludności na świecie rośnie; jaki procent dziewcząt kończy szkołę podstawową zwykle udzielamy błędnych odpowiedzi. I to do tego stopnia, że szympans, który wybiera je losowo, uzyskuje lepszy wynik od nauczycieli, dziennikarzy, laureatów nagrody Nobla czy też bankierów inwestycyjnych.

W książce Factfulness profesor zdrowia międzynarodowego i wykładowca konferencji TED, Hans Rosling, wraz z dwoma wieloletnimi współpracownikami, Anną i Olem, proponują nowe, choć dość radykalne wyjaśnienie tego zjawiska. Opisują dziesięć instynktów, które zakłócają nasz punkt widzenia począwszy od tendencji do podziału świata na dwa obozy (my i oni), poprzez sposób, w jaki odbieramy informacje medialne (w których dominuje strach), a kończąc na tym, jak postrzegamy postęp (zwykle zakładamy, że wszystko idzie ku gorszemu).

Okazuje się, że nasz świat pomimo swoich niedoskonałości, znajduje się w znacznie lepszym stanie niż się spodziewamy. Nie oznacza to, iż prawdziwe zagrożenia nie istnieją. Jednak gdy nieustannie martwimy się o wszystko, zamiast skupiać się na faktach i na ich podstawie budować sobie obraz świata, możemy nie zauważyć tego, co naprawdę nam zagraża.

Inspirująca i rewolucyjna, pełna interesujących anegdot i poruszających historii. Factfulness jest książką, którą należy przeczytać, ponieważ zmieni ona twój sposób postrzegania świata.

Powiązane posty
Bez kategorii

Freakonomia. Świat od podszewki

Pasjonująca książka odkrywająca prawdziwe motywy ludzkich zachowań i pierwotny sens…
Czytaj więcej
Bez kategorii

Pięć reguł sukcesu według Myśl i bogać się. Przemień marzenia w bogactwo

Olivier Napoleon Hill (1883 – 1970) był uwielbianym w Ameryce autorem motywacyjnym, twórcą…
Czytaj więcej
Bez kategorii

Od Las Vegas do Wall Street. O tym, jak pokonałem kasyno oraz rynek

Wydaje się, że osiągnięcie sukcesu i zdobycie wielkich pieniędzy wymaga nadludzkiej mocy…
Czytaj więcej
Newsletter
Become a Trendsetter
Sign up for Davenport’s Daily Digest and get the best of Davenport, tailored for you.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *